Skrýt
Nastavení
Užitečné rady pro přechod na rozhraní KonText

Jak jsme už mnohokrát avizovali, ke konci března byla ukončena podpora pro aplikace Bonito, Park a NoSkE. Nadále tedy nebude možné prohledávat korpusy ČNK s pomocí těchto rozhraní. Důvodem je zejména to, že starší rozhraní nejsou dále vyvíjena a neobsahují tak nejnovější funkce ani opravy chyb, a rovněž fakt, že paralelní udržování několika různých rozhraní je značně neefektivní. V současnosti je rozhraní KonText schopné plně tyto aplikace nahradit a věříme proto, že s ním budete spokojení. Pro rychlou orientaci jsme pro vás připravili pár užitečných rad a tipů.

Vše potřebné na jednom místě

Dlouhodobě se snažíme, aby všechny informace a nástroje potřebné pro práci s korpusy ČNK byly na jednom místě – na portálu www.korpus.cz. K jeho plnému využívání je třeba se přihlásit, což provedete kliknutím na odkaz Přihlášení v pravé části horní černé lišty portálu. K přihlášení použijte stejné přihlašovací údaje (login a heslo), jaké jste zadávali do Bonita, Parku nebo NoSkE.

Po zadání loginu a hesla se v liště objeví vaše přihlašovací jmeno, které slouží zároveň jako odkaz pro vstup do vašeho osobního uživatelského profilu. Zde můžete změnit své osobní informace a zadávat svoje tituly do databáze Biblio.

Aplikace

V levé části horní lišty najdete rovněž odkazy na nejpoužívanější aplikace projektu ČNK.

  • KonText - základní korpusový vyhledavač, který umí pracovat s běžnými korpusy, ale také s korpusy mluvenými a paralelními (náhrada za Bonito, Park i NoSkE)
  • SyD - program na synchronní a diachronní analýzu variant
  • Morfio - analyzátor slovotvorných modelů v korpusech psaného jazyka
  • KWords - zjišťování klíčových slov v textech pro účely analýzy diskurzu a interpretaci

Další informace

Součástí portálu www.korpus.cz je také internetová korpusová příručka ve formě wiki, v níž jsou soustředěny všechny důležité informace, které se týkají korpusů ČNK, nástrojů i korpusové lingvistiky. Najdete zde mimo jiné:

  • Manuál pro práci s rozhraním KonText (vhodné pro uživatele s předcházející zkušeností s prací s korpusem)
  • Kurz práce s korpusem v 7 lekcích (vhodné pro začínající uživatele)
  • Dokumentaci ke korpusům ČNK (jejich popis včetně různých užitečných seznamů)
  • Slovníček základních pojmů z korpusové lingvistiky

Potřebujete poradit?

Pokud byste si nevěděli rady, můžete využít služeb naší podpory v on-line poradně. Odkaz na ni najdete opět v liště a po kliknutí z nabídky diskusních vláken vyberte téma, které vás zajímá. Položte dotaz a některý z pracovníků ČNK vám pošle fundovanou odpověď.