AplikaceAplikace

Seminář ÚČNK

Nadcházející semináře

Místo konání
Panská 890/7 (Kaunický palác), 1. patro levého křídla
Online
seminář je přenášen také online, v případě zájmu o link prosím napište Kláře nebo Michalovi.
Čas konání
úterý, 13:00, není-li uvedeno jinak
Datum Téma · Přednášející · Abstrakt
  1. Anna Baryshnikova

představení výzkumného projektu naší stipendistky Digital Analysis of the Baltic Germans' Monthly Newspaper "Baltische Briefe"

  1. Eva Lehečková et al.

Setkání a diskuse s naší spectabilis a jejím týmem (možná přijde i prod. Cvrček...)

(online)

Učebnicový korpus UčebKo

  1. Adriana Válková

Ve svém příspěvku představím korpus UčebKo, který byl vybudován přes Sketch Engine v rámci projektu TA ČR s názvem Slovotvorný analyzátor pro výuku češtiny pro cizince (SLAN). Je tvořen z učebnic češtiny pro cizince na jazykových úrovních A2–B1. Cílem jeho budování bylo zachytit jazyk, který by měl být na dané jazykové úrovni osvojen.

Jak buňky interpretují: znaky, kódy a významy v ontogenezi

  1. Jana Švorcová

Od objevu struktury molekuly dědičnosti v 50. letech minulého století se do biologického myšlení v různých podobách neustále vkrádají analogie mezi životem a jazykem. Do jaké míry je tato analogie relevantní, jaké nové pohledy může biologii přinést a jak ji lze vědecky zkoumat? Po stručné historické exkurzi do tohoto tématu se přednáška zaměří na konkrétní příklady z vývojové a buněčné biologie a ukáže, že buňky své texty a signály spíše interpretují, než aby je pouze mechanicky dekódovaly. Rovněž bude nastíněn rozdíl mezi biosémiotikou a sémantickou biologií, které se paralelám mezi organickými procesy a jazykem dlouhodobě věnují.

Slang, neologie a korpusová lingvistika včera a dnes

  1. Alena Němcová Polická

Slangismy bývají označovány jako „koření“ expresivně laděných diskurzů a jsou-li navíc inovativní, posluchačům neznámé (ne nutně nové), upoutávají svou formou a (často jen) svým významem v daném kontextu. Jak s tzv. neologickým pocitem pracují korpusoví lingvisté a jak se vyvíjí korpusová lingvistika ve vztahu k výzkumu slangismů a neologismů, bude hlavním tématem této přednášky. Dále budou představeny korpusy frankofonních rapových textů RapCor a RapCor boosted

Morfematická struktura sloves a její vztah k syntakticko-sémantickým charakteristikám

  1. Hana Hledíková

Příspěvek datově vychází z materiálu slovesných lemmat extrahovaných ze srovnatelných korpusů čtyř indoevropských jazyků – češtiny, angličtiny, němčiny a španělštiny – anotovaných pro jejich morfematickou strukturu s použitím velkých datových zdrojů. Zkoumáme možnosti propojení tohoto vzorku, poskytujícího informaci o morfematické struktuře sloves, a syntakticky anotovaných dat k výzkumu vztahu morfematické struktury sloves a jejich syntaktického chování, především ve vtahu k jejich valenci, a to napříč celým frekvenčním spektrem. V příspevku budou prezentovány dílčí experimenty, které demonstrují různé možnosti, jak lze k otázce slovesné morfematické komplexity a slovesné valence přistupovat s použitím různých typů datových zdrojů.

 

Vánoční besídka...? (anebo letos už ne...?)